Sumele uriașe încasate de Ana Bogdan și Irina Begu pentru calificarea în turul trei la Roland Garros

Ana Bogdan Irina Begu Roland Garros Tenis
Data publicarii: Vineri 31 Mai 2024, 08:32
Data actualizarii: Vineri 31 Mai 2024, 14:16

Irina Begu și Ana Bogdan sunt cele două jucătoare din România care au avansat în turul trei la Roland Garros.

Irina Begu (127 WTA) a trecut în actul secund de Linda Noskova (29 WTA) în două seturi, scor 6-4, 6-2, după o oră și 15 minute.

Suma câștigată de Irina Begu și Ana Bogdan pentru calificarea în turul trei la Roland Garros

În turul trei la Open-ul Francez, jucătoarea în vârstă de 33 de ani o va întâlni pe Varvara Gracheva (88 WTA), care s-a calificat după ce s-a impus în fața Bernardei Pera cu scorul de 6-1, 6-3.

Ana Bogdan (64 WTA) a obținut o victorie uriașă în fața Anastasiei Pavlyuchenkova (22 WTA) și a avansat și ea în turul trei la Roland Garros. Bogdan va avea o misiune mai dificilă în turul trei, unde va da peste Elina Svitolina (19 WTA), care a trecut în turul doi de franțuzoaica Diane Parry, 6-4, 7-6(3).

Pentru că s-au calificat în turul trei la Roland Garros, Ana Bogdan și Irina Begu și-au asigurat un cec în valoare de 158.000 de euro.

Ana Bogdan, victorie uriașă în fața rusoaicei Anastasia Pavlyuchenkova

Românca s-a impus în două seturi în fața rusoaicei, scor 6-4, 6-4, și a avut nevoie de o oră și 40 de minute pentru a trece de finalista din 2021. Este pentru a doua oară în carieră când românca se califică în turul trei pe zgura de la Paris.

Ana Bogdan a avut un start foarte bun de meci și după zece minute avea un avantaj de 3-0 pe tabelă. Rusoaica a reușit să revină și să restabilească egalitatea, a reușit să câștige următoarele două game-uri pe propriul serviciu și și-a adjudecat primul set după ce a făcut break-ul la 5-4.

În setul secund, după ce cele două jucătoare și-au împărțit câte un game, Ana Bogdan a câștigat din nou trei game-uri consecutive. Pavlyuchenkova a reușit să câștige pe serviciul româncei la scorul de 5-3, însă Ana Bogdan a recuperat imediat break-ul și și-a adjudecat și al doilea set.