Surpriză în finala turneului ATP 500 de la Hamburg! Alexander Zverev, învins de un puști de 20 de ani

Alexander Zverev Arthur Fils ATP Tenis Djokovic și Zverev au jucat punctul care nu se mai încheia niciodată tocmai la minge de set! Desfășurarea schimbului ireal
Data publicarii: Duminica 21 Iulie 2024, 20:32
Data actualizarii: Duminica 21 Iulie 2024, 20:38

Alexander Zverev a capitulat în fața lui Arthur Fils la Hamburg.

Germanul Alexander Zverev, locul 4 în ierarhia tenisului masculin, a fost învins de Arthur Fils în finala turneului ATP 500 de la Hamburg.

Francezul s-a impus în trei seturi, 6-3, 3-6, 7-6 (7/1), după trei ore şi 33 de minute de joc.

Înfrângere surprinzătoare pentru Alexander Zverev

Alexander Zverev a fost principalul favorit al turneului din oraşul său natal, pe care l-a câştigat anul trecut.

Arthur Fils, în vârstă de 20 de ani, a cucerit al doilea titlu din cariera sa şi primul la un turneu de categoria ATP 500, notează AFP. Francezul, locul 28 mondial, a fost cap de serie numărul 5 la această competiţie dotată cu premii totale de 1.891.995 de euro, potrivit Agerpres.

Acest succes, obţinut în faţa celui care va merge la Paris pentru a-şi apăra titlul olimpic la simplu, îi va permite lui Fils, care a fost şi el selecţionat pentru Jocurile de la Paris, să intre în premieră în Top 20, în clasamentul care va fi anunţat luni de AFP.