Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 12 Septembrie 2024, 18:45
Data actualizarii: Joi 12 Septembrie 2024, 19:39

Prestație îmbucurătoare din partea lui Miriam Bulgaru, în optimile întrecerii WTA 125k de la București.

Miriam Bulgaru (202 WTA) și-a confirmat statutul de favorită avut în partida cu Dejana Radanovic (245 WTA), derulată în optimile turneului WTA 125k de la București.

Sportiva din județul Alba s-a impus în minimum de seturi, scor 6-4, 6-4, grație celor cinci break-uri obținute pe serviciul oponentei.

Miriam Bulgaru, victorie în minimum de seturi în optimile Țiriac Foundation Trophy

În faza ultimelor opt jucătoare rămase în competiție, Miriam Bulgaru va primi replica Alevtinei Ibragimova (19 ani, 335 WTA), din Federația Rusă.

În ciuda succesului, în configurația LIVE a clasamentului WTA, Miriam Bulgaru cedează 26 de poziții și coboară pe locul 228 mondial.

Bulgaru și Țig s-ar putea întâlni în finală

Lui Miriam Bulgaru i se va alătura în faza sferturilor de finală învingătoarea meciului dintre Irina Begu și Patricia Țig. În ultimul meci al zilei, Țig s-a impus în două seturi împotriva câștigătoarei întrecerii de la Montreux.

Finala competiției va avea loc duminică, 15 septembrie. Semifinalele vor fi jucate sâmbătă, cu o zi mai devreme, iar vineri, 13 septembrie va fi ziua sferturilor de finală.