Uluitor! A cerut ca arbitrul să fie schimbat în timpul meciului: reacția lui Dimitrov la momentul turneului de la Roland Garros

Roland Garros 2024 Grigor Dimitrov Hubert Hurkacz Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 03 Iunie 2024, 10:59
Data actualizarii: Luni 03 Iunie 2024, 11:19

Grigor Dimitrov și Hubert Hurkacz au creat un moment neverosimil, în optimile Roland Garros 2024.

Scene incredibile în meciul disputat între polonezul Hubert Hurkacz (8 ATP) și bulgarul Grigor Dimitrov (10 ATP), în optimile de finală ale competiției de mare șlem de la Roland Garros.

Dimitrov l-a învins pe Hurkacz în minimum de seturi, scor 7-6 (5), 6-4, 7-6 (3), dar partida nu s-a încheiat fără dramă.

Arbitra Alison Hughes, cerută afară de Hubert Hurkacz, în optimile Roland Garros

La scorul de 6-5 pentru Hurakcz în setul secund, polonezul a cerut schimbarea arbitrului de scaun, din cauza faptului că s-a declarat nemulțumit de prestația sa în repetate rânduri. Mingile care au căzut în apropierea liniilor, inclusiv într-un punct important, la 5-4, au fost judecate împotriva lui Hurkacz, a considerat polonezul; toate acestea au putut avea loc inclusiv ca urmare a faptului că francezii continuă să evite acceptarea sistemului hawk-eye, crezând că urmele lăsate pe zgură sunt suficient de evidente pentru a nu crea controverse ulterior.

Arbitra Alison Hughes a asistat surprinsă la momentul în care Hurkacz a început un dialog cu Dimitrov, în pauza dintre game-uri și l-a întrebat dacă nu ar fi de acord să ceară schimbarea oficialului jocului chiar în timpul derulării acestuia.

Dialogul neverosimil dintre Hurkacz și Dimitrov

Hurkacz: „Grigor, vrei să facem o schimbare? Sau vrei să continuăm cu doamna?”

Dimitrov: „Dacă vreau să continui cu ce?”

Hurkacz: „Mă refer dacă vrei să continuăm cu doamna, dacă e în regulă pentru tine sau dacă vrei să schimbăm. Asta spun. Tu decizi.” “

Dimitrov: „Sincer, facem cum vrei tu,” a replicat bulgarul, în auzul oficialului partidei.

Dimitrov - Sinner, duel extraordinar în sferturile Roland Garros 2024

În sferturile de finală ale întrecerii majore de la Paris, Grigor Dimitrov (33 de ani) îl va întâlni pe campionul Openului Australiei, Jannik Sinner.

Italianul a trecut în faza ultimilor șaisprezece de Corentin Moutet, scor 3-1 la seturi, 2-6, 6-3, 6-2, 6-1.

Fostul antrenor al Simonei Halep evaluează situația Emmei Răducanu, după US Open 2021