Jelena Ostapenko Naomi Osaka Tenis WTA US Open 2024 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 28 August 2024, 14:30
Data actualizarii: Miercuri 28 August 2024, 14:27

Meci puternic în runda inaugurală a Openului American, încheiat cu un rezultat care nu a lăsat loc de interpretări.

Jelena Ostapenko (27 de ani, 10 WTA) a fost sfertfinalistă a Openului American, în 2023, dar a fost departe de a-și apăra rezultatul în acest an, la New York.

În primul tur, sportiva letonă a fost oprită de japoneza Naomi Osaka (26 de ani, 88 WTA), scor 6-3, 6-2, după numai 65 de minute de joc.

Jelena Ostapenko, surclasată de Naomi Osaka, în primul tur al US Open 2024

Pentru mămica Naomi Osaka, această victorie a fost prima la US Open, în ultimii trei ani; în plus, acest succes a fost primul obținut împotriva unei jucătoare de top 10 mondial, după 1691 de zile în care nu a reușit această performanță.

Osaka, numită „regina modei” la New York

Osaka a impresionat nu doar prin jocul prestat - ea comițând doar cinci erori neforțate, spre deosebire de cele 21 ale Jelenei Ostapenko -, ci și prin echipamentul purtat.

Osaka s-a încălzit purtând o fundă mare, verde, pe spate, iar încălțămintea purtată în timpul partidei a avut, în zona călcâielor, două fundițe verzi legate elegant, care au atras privirile spectatorilor.