US Open 2024 | Coco Gauff, victorie în 66 de minute. Ce a făcut campioana olimpică în primul tur Tenis

US Open 2024 | Coco Gauff, victorie în 66 de minute.

Coco Gauff a început cu dreptul campania de apărare a titlului cucerit anul trecut la US Open, învingând-o fără probleme în două seturi, 6-2, 6-0, pe franţuzoaica Varvara Gracheva, luni la Flushing Meadows.

Coco Gauff, victorie în 66 de minute

Gauff (20 ani) a avut nevoie de doar 66 de minute pentru a trece de Gracheva, în faţa căreia a cedat doar două ghemuri.

Americanca, favorita numărul trei, a câştigat anul trecut primul său trofeu de Mare Şlem la competiţia newyorkeză. Ea o va înfrunta în turul următor pe "veterana" germană Tatjana Maria (37 ani), învingătoare cu 6-2, 6-3 în partida cu argentinianca Solana Sierra, ieşită din calificări.

Coco Gauff şi Tatjana Maria s-au mai întâlnit o singură dată până acum în circuitul profesionist, anul trecut la Auckland, victoria revenind atunci reprezentantei Statelor Unite.

Ce a făcut campioana olimpică în primul tur

Tot luni, campioana olimpică de la Paris, chinezoaica Qinwen Zheng, a avut nevoie de trei seturi, 4-6, 6-4, 6-2, pentru a trece de americanca Amanda Anisimova, pe care a învins-o după două ore şi 20 de minute de joc.

Zheng, cap de serie numărul 7 la US Open, o va avea ca adversară în turul secund pe rusoaica Erika Andreeva, care a dispus cu 6-3, 7-6 (9/7) de chinezoaica Yuan Yue.