Val de reacții după ce Simona Halep s-a retras de la Trofeul Clarins din cauza unei accidentări: ”Cea mai ghinionistă”

Simona Halep trofeul clarins Tenis
Data publicarii: Miercuri 15 Mai 2024, 19:21
Data actualizarii: Miercuri 15 Mai 2024, 19:21

Accidentare a determinat-o pe Simona Halep să abandoneze meciul.

Simona Halep (32 de ani, locul 1.148 WTA) a abandonat în setul al doilea al meciului cu McCartney Kessler de la Trofeul Clarins.

După ce a câștigat primul set cu 7-5, fostul lider WTA a fost nevoit să se retragă în setul secund, la 2-3, din cauza unor probleme la genunchi.

Imediat după ce românca s-a retras de la Trofeul Clarins au apărut și primele reacții pe Twitter din partea internauților.

Val de reacții după ce Simona Halep s-a retras în setul secund

”Oh, nu. Halep s-a retras. Sper că e ok”

”Aceeași durere la genunchi ca la Miami pentru Halep”

”Simona Halep este cea mai ghinionistă jucătoare de tenis din acest deceniu”

”Simona Halep doar ce s-a retras din meciul ei cu Kessler. Era condusă cu 2-3 în setul secund dar s-a chinuit mult pe parcursul meciului. Nu și-a revenit complet de la accidentarea la umăr, cred”

Simona Halep primește un punct în clasamentul WTA

După o oră și 26 de minute de joc, la scorul de 7-5, 2-3 în favoarea lui Kessler, Halep a luat decizia de a se retrage din competiție. Aceasta va primi 1.086 de euro și un punct în clasamentul WTA pentru prezența sa pe tabloul principal al turneului.

Aceasta a fost a doua apariție a Simonei Halep pe terenul de tenis după suspendarea redusă primită în scandalul de dopaj. Ultimul ei meci pe zgură a avut loc în mai 2022, la Roland Garros.

Pentru McCartney Kessler, victoria îi asigură un loc în optimile turneului, unde va juca împotriva învingătoarei dintre Emma Navaro și Lauren Davis.