Data publicarii: Miercuri 28 August 2024, 19:55
Data actualizarii: Miercuri 28 August 2024, 20:04

Gabriela Ruse a făcut o partidă extraordinară împotriva Barborei Krejcikova.

Gabriela Ruse a obținut una dintre cele mai mari victorii ale carierei sale.

În turul secund al Openului American 2024, sportiva din București a eliminat-o pe campioana turneului de la Wimbledon, Barbora Krejcikova, scor 6-4, 7-5, după o oră și patruzeci și cinci de minute de joc.

Gabriela Ruse elimină numărul opt mondial, în turul secund la US Open

A opta jucătoare a lumii s-a înclinat în fața româncei la capătul unui set secund în care a condus cu 5-3, dar un game-maraton s-a încheiat cu break pentru Ruse, care a tras cortina peste meci cu o serie de patru game-uri adjudecate la rând.

Nu doar încrederea arătată de Ruse a copleșit-o pe Krejcikova. Cele 28 de lovituri direct câștigătoare au destabilizat-o și nu i-au oferit suficient timp pentru a dicta ritmul punctelor.

Ruse - Badosa, în turul trei al Openului American

În turul al treilea, Gabriela Ruse o va avea ca adversară pe spanioloaica Paula Badosa, aflată în mare revenire de formă. Badosa a depășit-o în turul secund pe americanca Taylor Townsend, scor 6-3, 7-5.

Calificarea în turul trei la New York reprezintă cel mai prolific parcurs al Gabrielei Ruse la un turneu de mare șlem, până în prezent.