VIDEO Victorie categorică! Irina Begu s-a distrat la Roma în fața fostului număr 12 mondial și a avansat în optimile de finală

Irina Begu WTA Tenis Din nou, prea bună pentru Irina Begu: Elise Mertens a eliminat-o în turul 2 la Melbourne în doar 75 de minute
Ionuț Stoica
Data publicarii: Duminica 12 Mai 2024, 19:42
Data actualizarii: Duminica 12 Mai 2024, 19:43

Irina Begu a învins-o pe Elise Mertens, favorita cu numărul 27, scor 6-2, 6-0.

Cu doar două game-uri cedate, Irina Begu și-a demonstrat superioritatea pe teren, într-o partidă care a durat doar o oră și 16 minute. Chiar dacă începutul a fost echilibrat, cu Mertens la un moment dat în avantaj cu 2-1, românca a reușit să revină și să câștige nu mai puțin de 11 game-uri consecutive.

Cu un joc impresionant, Irina Begu a dominat terenul și a profitat din plin de greșelile adversarei. Acest lucru i-a permis să obțină nu mai puțin de șase break-uri, câte trei în fiecare set. Ambele jucătoare au avut câte șase duble greșeli.

• „Băi, dar nu puteți să vedeți și voi o minge?” Irina Begu, enervată la culme și eliminată în primul tur al Transylvania Open

Ce urmează pentru Irina Begu

Cu această victorie, Irina Begu și-a asigurat un loc în optimile turneului „WTA 1000” de la Roma, continuându-și astfel parcursul excelent.

În turul următor Begu o va întâlni pe câștigătoare dintre americanca Danielle Collins, locul 15 WTA și Caroline Garcia, locul 23 în lume.

Turneul se desfășoară în perioada 7-19 mai pe zgura complexului "Foro Italico" și este dotat premii totale în valoare de $5.509.771.