VIDEO Nadal pentru PRIMA oara in finala la Turneul Campionilor dupa un MECI FABULOS! Vezi imagini!

Rafael Nadal s-a calificat pentru prima oara in finala Turneului Campionilor in direct la Sport.ro, dupa ce l-a invins pe britanicul Andy Murray, in trei seturi, scor 7-6 (7/5), 3-6, 7-6 (8/6).

Spaniolul de 24 de ani va intalni, duminica, in finala, pe invingatorul meciului dintre elvetianul Roger Federer si sarbul Novak Djokovici.

Nadal s-a impus in fata lui Murray intr-o finala cu rasturnari de situatie, in care a castigat primul set detasat, a obosit in al doilea si s-a redresat in al treilea.

Ultimul set a fost un "thriller". Spaniolul a facut break si a condus cu 2-1, apoi a ratat o prima minge de meci la 5-3, 30-40 pe serviciul lui Murray, iar britanicul a reusit sa egaleze la 5-5, cand Nadal servea pentru meci. In tie-break, scotianul s-a detasat la 4-1, insa Nadal a revenit si invins.

Nadal nu mai are decat un singur meci pentru a-si adauga in palmares singurul titlu prestigios care ii lipseste, dupa ce a castigat cele patru Grand Slam-uri, Cupa Davis si aurul olimpic. El s-ar alatura, in cazul unei victorii, americanului Andre Agassi, singurul cu aceasta colectie completa.

Sursa: Mediafax