Wimbledon 2024 | A condus-o cu 3-1 pe fosta campioană: cum s-a terminat meciul dintre Gabriela Ruse și Elena Rybakina

Gabriela Ruse Elena Rybakina Wimbledon 2024 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 02 Iulie 2024, 16:40
Data actualizarii: Marti 02 Iulie 2024, 16:42

Gabriela Ruse a trecut cu brio de săptămâna de calificări la Wimbledon, în care le-a învins pe Arango, Salkova și Boskovic în minimum de seturi.

Gabriela Ruse a avut un final de călătorie dureros la Wimbledon 2024.

Sportiva din București a înfruntat-o pe campioana din 2022, Elena Rybakina, în runda inaugurală, după ce săptămâna trecută reușise să treacă de turneul preliminar prin trei victorii la rând.

Gabriela Ruse a pierdut nouă game-uri la rând, de la 3-1 în primul set al meciului cu Elena Rybakina

Ruse a condus cu 3-1 în primul set, dar, de la acel scor, Rybakina a intrat în ritmul ei obișnuit și a recuperat break-ul, câștigând setul după o serie de 5 game-uri la rând.

A fost, de fapt, 9-0 la game-uri, de la 1-3 la 6-3 și 4-0, scor înregistrat în setul secund când Ruse și-a ținut serviciul.

Rybakina nu a câștigat niciun alt Grand Slam, în afara ediției 2022 a întrecerii de la Wimbledon

Trei break-uri a semnat kazaha născută la Moscova în manșa a doua a partidei, derulate pe Terenul Nr. 1 de la Wimbledon, a doua arenă, ca mărime, a complexului All England Club.

Peste 70,000 de euro încasează Gabriela Ruse pentru performanța de a se fi calificat pe tabloul principal la Wimbledon în acest an.

Ruse urcă 6 locuri în clasamentul WTA LIVE, reintrând în top 150 WTA.

România - Olanda e în direct la PRO TV marți, de la ora 19:00. Meciul poate fi urmărit și pe VOYO!