„Prima rachetă” a României la J.O. de la Paris, învinsă în calificări la Budapesta, de o jucătoare din afara top 400 WTA Tenis

Ana Bogdan, înfrângere dureroasă în calificări, la Budapesta.

În ordinea locului ocupat în clasamentul WTA, Jaqueline Cristian, Ana Bogdan și Irina Begu vor reprezenta România în turneul olimpic de tenis de la Paris

În prezent clasate pe locurile 66, 68, respectiv 142 ale ierarhiei mondiale, cele trei sportive din țara noastră speră la un parcurs lung pe zgura pariziană, care să le confere șanse reale la câștigarea unei medalii.

• Zprima Racheta A Romaniei La J O De La Paris Invinsa In Calificari La Budapesta De O Jucatoare Din Afara 37

Ana Bogdan, eșec surprinzător în calificările turneului WTA 250 de la Budapesta

Doar că pregătirea Anei Bogdan nu a decurs conform planului, în turneul WTA 250 de la Budapesta. În calificările acestei întreceri, jucătoarea născută în Sinaia s-a înclinat în fața unei cehoaice din afara top 400 WTA, Anna Siskova (23 de ani, număr 417 WTA în momentul confruntării), scor 6-2, 6-4, după o sută de minute de joc.

Bogdan a fost „răzbunată” de Miriam Bulgaru, care a învins-o pe Siskova în finala calificărilor, dar a ratat accederea pe tabloul principal în condițiile în care a fost favorită numărul unu în turneul preliminar.

România va avea trei jucătoare în turneul olimpic de la Paris

Finalistă în acest an la Transylvania Open, Ana Bogdan (31 de ani, 68 WTA) este, indiscutabil, capabilă să pună probleme jucătoarelor bine clasate în ierarhia mondială.

La Cluj-Napoca, Bogdan le-a învins pe Alycia Parks, Arantxa Rus și Jaqueline Cristian, în doar șase zile.

Ana Bogdan, punct extraordinar în finala Transylvania Open 2024 (LIVE pe Pro Arena și VOYO)