„Revanșă” pentru Ucraina: Kalinina a învins-o clar pe Sorana Cîrstea, pe iarba de la Easbourne Tenis

Sorana Cîrstea a ajuns la cinci înfrângeri consecutive în circuitul WTA.

Sorana Cîrstea (34 de ani, 29 WTA) a ajuns la a cincea înfrângere consecutivă în circuitul WTA.

Sportiva din țara noastră a fost eliminată în runda inaugurală a turneului WTA 500 de la Eastbourne, scor 6-3, 6-2 de ucraineanca Anhelina Kalinina, număr 44 mondial.

• Zrevansa Pentru Ucraina Kalinina A Invins O Clar Pe Sorana Cirstea Pe Iarba De La Easbourne 20

Sorana Cîrstea, în scădere de formă: nu a mai câștigat un meci din prima jumătate a lunii mai

În timp ce Kalinina a reușit câte două break-uri pe serva româncei, Sorana Cîrstea nu a avut replică, încheind o zi modestă la retur, prin care nu a obținut nici un game pe serviciul oponentei.

Cîrstea nu a mai câștigat un meci oficial din data de 11 mai, când o învingea pe cehoaica Marketa Vondrousova și ajungea în optimile turneului WTA 1000 de la Roma.

Cîrstea poate rămâne în top 30 WTA, în ciuda eliminării

De atunci, Sorana Cîrstea a părăsit turneele de la Strasbourg, Roland Garros, Birmingham și Eastbourne după turul întâi.

Rezultatele nefaste vin în contrast cu începutul bun de stagiune, în care Sorana Cîrstea a jucat semifinală în turneul de o mie de puncte de la Dubai și optimi de finală, la Miami.

Din fericire, clasamentul WTA LIVE nu o arată pe Sorana Cîrstea având de suferit prea mult după eșecul de la Easbourne. Momentan, Cîrstea rămâne în top 30 mondial și chiar urcă o poziție, până pe locul al 28-lea.

Poziția Soranei Cîrstea în top 30 WTA i-ar garanta statutul de cap de serie la Wimbledon, privilegiu de care nu este încă sigură, depinzând în continuare de rezultatele celorlalte jucătoare.

Sorana Cîrstea, elogiată de fostul antrenor al Simonei Halep: „O să ne dăm seama de adevărata ei valoare”