Andreea Prisacariu Iga Swiatek Roland Garros 2024 Tenis WTA Romania Tenis
Data publicarii: Luni 03 Iunie 2024, 11:30
Data actualizarii: Luni 03 Iunie 2024, 11:31

Iga Swiatek „a demolat-o” pe Anastasia Potapova, scor 6-0, 6-0, în optimile de finală ale Roland Garros 2024.

Iga Swiatek s-a calificat en-fanfare în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, ediția 2024.

Tripla campioană a competiției pariziene a depășit-o cu 12-0 la game-uri pe Anastasia Potapova din Federația Rusă, jucătoare clasată pe locul 41 în ierarhia WTA.

Iga Swiatek a învins numărul 41 WTA cu 6-0, 6-0, în optimile Roland Garros 2024

Nici măcar 42 de minute nu a durat partida jucată pentru un loc în faza ultimelor opt jucătoare, scorul dovedind că plusul de încredere acumulat de Swiatek în partida dramatică cu Naomi Osaka are efecte imediate în jocul său.

Comentând de la distanță ce s-a petrecut la Paris, jucătoarea de tenis din România, Andreea Prisacariu a reacționat puternic, după ce Potapova i s-a alăturat în clubul sportivelor învinse de Swiatek cu 6-0, 6-0.

Andreea Priscariu: „Țara mea m-a omorât când am pierdut cu Iga scor 6-0, 6-0. Nimeni nu m-a apărat.”

În barajul Polonia - România, derulat în Cupa Billie Jean King în 2022, Iga Swiatek a învins-o pe Andreea Prisacariu cu 12-0 la game-uri. A fost prima și singura partidă jucată până în prezent de Prisacariu în tricoul echipei naționale de tenis feminin a României.

„Fapt distractiv: când țara mea m-a omorât după ce am pierdut cu Iga 6-0, 6-0, nimeni nu m-a apărat. Toată lumea a spus că sunt o pierzătoare, bla bla. Dar, totuși, nu sunt singura care a înregistrat un asemenea scor în fața ei. Practic, asta e specialitatea ei,” a apreciat Prisacariu înfrângerea suferită de Potapova, în optimile Roland Garros 2024.

Andreea Prisacariu (24 de ani) ocupă locul 491 în clasamentul mondial.

Cum a putut să se bucure Andreea Prisacariu, după mingea de meci a finalei din Italia. Clipul care i-a intrigat pe fani