VIDEO Performanță pentru voleiul românesc! Naționala de fete s-a calificat în Final Four-ul din Golden League

echipa nationala de volei feminin Diana Ariton Eliza Inneh Guillermo Naranjo Hernandez Rodica Buterez Volei
Data publicarii: Duminica 02 Iunie 2024, 08:53
Data actualizarii: Duminica 02 Iunie 2024, 08:58

În ultimul meci, Eliza Inneh și compania nu au avut emoții cu Croația, scor 3-0.

Naţionala feminină de volei a României s-a calificat la turneul Final Four al Golden League, după ce a învins echipa Croaţiei cu scorul de 3-0 (25-18, 25-22, 25-21), sâmbătă, la Gijon (Spania).

Tricolorele au obţinut după 71 de minute a patra lor victorie din această competiţie.

Elizabet Lenke Inneh şi Rodica Buterez au fost cele mai bune din echipa antrenată de spaniolul Guillermo Naranjo Hernandez, cu 16 puncte fiecare, susţinute de Diana Ariton (12).

Leonarda Grabic s-a remarcat de la croate, cu 12 puncte.

Meciul a fost arbitrat de spaniolul Carlos Alberto Robles Garcia şi grecul Michail Koutsoulas.

În clasament, Belgia (5 jocuri) şi Cehia (6 jocuri) au câte cinci victorii, iar România (5), Ucraina (5) şi Suedia (6), câte patru, informează Agerpres.

Primele patru clasate se califică la turneul final, care va avea loc în perioada 15-16 iunie, la Ostrava (Cehia), câştigătoarea urmând să fie recompensată cu 100.000 de euro.

România va juca duminică ultimul meci din faza preliminară a competiţiei, contra Spaniei, la Gijon (13:00).

Reacția Federației Române de Volei

”Victorie cu Croația și calificare în Final 4!

Bravo, fetele! Naționala României face un meci mare în fața Croației, în turneul de la Gijon, și-și asigură astfel calificarea în Final Four-ul Golden League din Cehia (15-16 iunie).

Superioară la toate capitolele, România a învins Croația în minimum de seturi în doar o oră și 11 minute. Elizabet Inneh și Rodica Buterez, cu 16 puncte fiecare, au fost principalele realizatoare.

Au mai punctat: Diana Ariton 12, Daiana Roman 7, Cristina Miron 5 și Iarina Axinte 2.

Au mai jucat Diana Vereș (libero) și Adriana Matei.

România mai are de jucat duminică, ora 13:00, cu Spania. Indiferent de rezultat, nu mai putem pierde careul de ași. Felicitări tuturor!”, a postat Federația Română de Volei pe pagina oficială de Facebook.