Florin Maxim, antrenorul momentului în România, clauză în contractul cu Corvinul! Despre ce sumă e vorba

Florin Maxim clauza Contract Corvinul Hunedoara FC Paksi Europa League Florin Maxim, Corvinul Hunedoara / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Joi 11 Iulie 2024, 23:32
Data actualizarii: Joi 11 Iulie 2024, 23:36

Corvinul Hunedoara, una dintre echipele importante din Liga 2, nu are drept de promovare pentru sezonul 2024-2025!

Deși stagiunea trecută a terminat pe loc promovabil, Corvinul nu a reușit nici pentru acest campionat să obțină dreptul de a evolua în Superliga României. Va continua să joace în Liga 2, mai ales că va evolua și în cupele europene.

Corvinul Hunedoara, câștigătoarea Cupei României, a încheiat sezonul precedent de Liga 2 pe locul secund, care asigură, în mod normal, promovarea directă în Superliga României. Doar că echipa pregătită de Florin Maxim nu a avut drept de promovare și va juca și în următorul campionat în eșalonul secund.

• Florin Maxim - Corvinul Hunedoara

Florim Maxim, clauză de 100.000 de euro în contractul cu Corvinul Hunedoara

Oricum, Corvinul va avea iar un sezon solid, dacă ne luăm după startul din cupele europene, 4-0 în prima manșă a dublei cu Paksi FC, vicecampioana Ungariei, în turul 1 preliminar din Europa League. Întâlnirea a avut loc după Supercupa României, 0-3 cu FCSB.

E clar că toate performanțele i se datorează și lui Florin Maxim, iar orice club interesat de el trebuie să știe că antrenorul este legat de Corvinul cu o clauză de reziliere de 100.000 de euro!

”Da, are o clauză de reziliere trecută în contract. 100.000 de euro, dar eu nu cred că va pleca. Maxim nu cred că va pleca la o echipă medie în România.

Au existat oferte şi nu va pleca decât la o echipă mare. Banii sunt mai puţin importanţi. A avut trei oferte din Liga 1 (n.r. Superliga) acum câteva luni chiar. Dar eu cred că îşi doreşte să ducă acest proiect la final, este şi invenţia lui, nu doar a mea, a domnului primar”, a declarat Bogdan Apostu la Prima Sport.

Corvinul a umilit Paksi FC, vicecampioana Ungariei, în Europa League

Corvinul a demonstrat o performanță impresionantă pe terenul adversarului. Încă din primele minute, au arătat determinare și eficiență în fața porții. Sergiu Buș a deschis scorul în minutul 9 cu un voleu spectaculos, după ce mingea a fost respinsă în urma unui corner.

Apoi, Lupu a marcat de două ori în prima repriză: mai întâi în prelungirile acesteia, profitând de o centrare perfectă în spatele defensivei maghiare, și apoi în minutul 86, când a reușit să finalizeze în urma unei respingeri în careu.

Startul reprizei secunde a fost mai puțin animat, cu echipele luptând pentru posesie în centrul terenului. În ciuda unei intervenții dure a lui Szabo asupra lui Hrezdac în minutul 76, jocul a continuat fără alte incidente majore până spre final.

Corvinul, ca și calificată în turul 2 din Europa League

Corvinul a dat lovitura de grație în minutul 86, când Roger a scăpat pe contraatac, iar după o pasă greșită în careu, Lupu a fost rapid la minge și l-a învins din nou pe portarul Szappanos. În minutul 90+3, Lupu și-a completat hat-trick-ul cu un șut puternic din apropierea punctului cu var, confirmând superioritatea echipei sale în această întâlnire.